Konsolidacja kredytu gotówkowego z kredytem hipotecznym?
Fenomen kredytu konsolidacyjnego polega na możliwości połączenia wszystkich swoich bankowych zobowiązań w jedno.
Mogą być to pożyczki z całkowicie różnych banków, o różnych terminach spłaty i oprocentowaniu. Moment konsolidacji to idealny czas na negocjacje nowych, dostosowanych do swoich potrzeb warunków. Jeśli strategicznie podejdziesz do tego zadania, masz szansę zagwarantować sobie wygodne spłacanie zobowiązań przez wiele nadchodzących lat. Zwłaszcza w obecnych czasach wysokiej i wciąż zmieniającej się inflacji jest to wyjątkowo wygodna opcja. Ponadto możesz zaoszczędzić czas i uwagę, bo dzięki konsolidacji skupiasz uwagę wyłącznie na jednym zobowiązaniu.
Wiele osób uważa, że kredyt hipoteczny nie ulega konsolidacji, bo ta dotyczy tylko mniejszych i krótszych pożyczek. Na szczęście jest to błędne myślenie. Tzw. hipotekę można konsolidować z innymi zadłużeniami.
Zobowiązania możliwe do konsolidacji:
- kredyt gotówkowy,
- kredyt ratalny,
- kredyt odnawialny,
- karty kredytowe,
- kredyt hipoteczny,
- kredyt samochodowy,
- a nawet chwilówka pozabankowa.
Jak wygląda konsolidacja zobowiązań gotówkowych i hipotecznych?
- Od momentu konsolidacji zostaje naliczone jedno wspólne oprocentowanie dla wszystkich zobowiązań, wchodzących w skład nowego kredytu.
- Oprocentowanie proponuje bank, udzielający kredytu konsolidacyjnego. Jest to oprocentowanie średnie ważone proporcjonalne do wszystkich rodzajów zobowiązań.
- Wydłuża się okres kredytowania.
- Zostaje obniżona wysokość miesięcznej raty kredytowej.
- Zwiększenie wolnych środków, dzięki zmniejszeniu raty. Zamiast regulować kilka zobowiązań miesięcznie, których łączna wartość jest bardzo wysoka, płacisz jedną niższą ratę, a reszta pozostaje do twojej dyspozycji.
- Dodatkowym bardzo dużym plusem kredytu konsolidacyjnego jest możliwość dobrania dodatkowej gotówki w trakcie udzielania nowego kredytu. Takie środki są uważane za dodatkowy kredyt gotówkowy i można je wykorzystać na dowolny cel.
Reasumując, konsolidacja jest bardzo korzystną opcją, jeśli chcesz zadbać o swoją płynność finansową i poprawić historię kredytową. Przyda się zwłaszcza osobom, które przewidują spore problemy w spłacie zobowiązań ze względu na wzrost wysokości rat spowodowany inflacją.